Co všechno platíte ve vyúčtování za elektřinu
Když se podíváte na roční vyúčtování elektřiny, napadlo vás někdy, co všechno znamenají jednotlivé položky? Pojďme se podívat, z čeho všeho se skládá cena elektřiny, trochu blíže.
Účet za elektřinu není jen cena za každou spotřebovanou megawatthodinu a fixní paušální poplatek. To by bylo příliš jednoduché. To, co jsme vyjmenovali, je ve skutečnosti pouze neregulovaná část ceny elektřiny, která tvoří jen necelou polovinu toho, co zaplatíte. Je však také jedinou, kterou můžeme my v innogy jako váš dodavatel ovlivnit a kde vy jako spotřebitel můžete volbou vhodného tarifu dosáhnout významnějších úspor. U nás v innogy jsme pro své zákazníky zlevnili od letošního listopadu elektřinu v průměru o 9 %.
Druhá část ceny elektřiny je regulovaná a určuje jí Energetický regulační úřad (ERÚ). To znamená, že dodavatel elektřiny jí do vyúčtování pouze promítne, ale její výši neovlivní. Bez ohledu na výběr dodavatele zaplatíte vždy stejně. To však neznamená, že by se nikdy neměnila. ERÚ na konci každého roku vydává cenové rozhodnutí, které určuje její výši a je platné celý následný kalendářní rok.
Na rok 2021 vydal ERÚ cenové rozhodnutí na konci listopadu a přinesl potěšující zprávu pro většinu odběratelů na hladině nízkého napětí, kam patří i domácnosti. Cena regulované složky elektřiny pro ně od ledna klesne v celostátním průměru o 1,7 %. Jaká bude konkrétně vaše úspora, však také záleží na distribučním území, ve kterém se nacházíte, a na charakteru odběru.
Za co vlastně v regulované ceně elektřiny platíme?
Největší část z regulované složky ukousne poplatek za distribuci. Každý distributor ho má jinak vysoký a slouží primárně k investicím do přenosové soustavy. V příštích letech je přitom pravděpodobný jejich další růst, protože česká přenosová soustava vyžaduje a bude i nadále vyžadovat velké investice do obnovy a modernizace.
Svému distributorovi platíte i druhou největší položku, kterou je fixní měsíční poplatek za rezervovaný výkon. Ten v kostce znamená, že abyste mohli odebírat elektrickou energii bez omezení, musíte mít v odběrných místech rezervované určité množství elektřiny, se kterým bude váš distributor počítat. Toto množství, a tedy i výše poplatku, se určuje na základě velikosti vašeho hlavního jističe.
Velikost hlavního jističe však ovlivňuje i to, jak vysoký zaplatíte příspěvek na obnovitelné zdroje, který je co do velikosti podílu na regulované ceně elektřiny na třetím místě. Tyto peníze slouží k podpoře obnovitelných zdrojů energií a dotování výkupních cen zelené elektřiny.
Od velikosti hlavního jističe se pak také odvíjí i poplatek za systémové služby. Ten sice tvoří pouhé jednotky procent z regulované ceny elektřiny, ale tyto peníze jdou společnosti ČEPS na údržbu celostátní přenosové soustavy vysokého napětí, která propojuje jednotlivé regionální distribuční sítě mezi sebou.
Nejmenším poplatkem je pak poplatek regulátorovi trhu. Tím je státem vlastněná společnost OTE, která mimo jiné vyřizuje formality při změně dodavatele.
Poslední třetí částí ceny elektřiny jsou daně. Jedná se v první řadě o spotřební daň, která se odvíjí od spotřeby energie. Další je pak DPH, které činí 21 % a počítá se ze všech složek ceny.
Průvodce fakturou pro domácnosti
Podrobné vysvětlení jednotlivých údajů vašeho vyúčtování
Upozornění
Tento článek byl publikován již před více než 3 měsíci.
Zmiňované informace o nabídce, ceně, případně o spolupráci, již nemusejí být aktuální.
O aktuálních obchodních nabídkách se přesvědčte na stránkách innogy.cz.