Pět tipů, které vám pomohou snížit účet za plyn
Ve dvou dílech našeho miniseriálu jsme se soustředili na to, jak ušetřit za elektřinu. Nyní se zaměříme na plyn, jenž zvláště v případech, kdy jím vytápíte, tvoří neméně významnou položku v rodinném rozpočtu. Letošní topná sezona již sice skončila, nicméně inspirovat se můžete hned na tu další.
1. Vyberte si správný tarif
Máte už roky stále stejný tarif u stejného dodavatele? To, co vám vyhovovalo a odpovídalo vaší spotřebě kdysi, dnes již možná neplatí. Neuškodí si proto udělat svou vlastní energetickou inventuru a porovnat to, co platíte, s tím, co byste mohli platit. Na internetu existuje celá řada kalkulaček energií, jež nabízejí nejen srovnání mezi jednotlivými dodavateli, ale i mezi jejich tarify. I my v innogy nabízíme několik rozdílných tarifů pro odběr plynu. Na základě vašich potřeb vám poradíme, který je nejvhodnější právě pro vás.
2. Vyměňte starý plynový kotel
Mnoho domácností stále ještě provozuje starý plynový kotel z 90. let 20. století a počátku nového tisíciletí, kdy odstartovala masivní plynofikace jako náhrada za staré neekologické vytápění tuhými palivy. Možná, že mezi ně patříte i vy. Takový i více než 20 let starý plynový kotel se nejenže blíží k hranici své životnosti a rostou tak náklady na jeho údržbu, ale navíc vývoj v tomto oboru od té doby urazil pořádný kus cesty. Klasické atmosférické kotle byly navrženy tak, že voda, která vznikala při spalování zemního plynu, byla odváděna komínem do ovzduší v podobě vodní páry. Jejich průměrná účinnost dosahovala 91 %. Současné moderní kondenzační kotle využívají tzv. režim kondenzace vodní páry obsažené ve spalinách. To znamená, že fungují mnohem efektivněji, protože využijí i tu část tepla, jež u klasických kotlů odešla komínem. Jejich účinnost se pohybuje mezi 96 až 104 % a provoz je nejen ekologičtější, ale výrobci slibují, že můžete ušetřit 20–40 % plynu. Právě léto se přitom nabízí jako vhodná doba na výměnu kotle.
3. Mějte správně seřízený kotel a odvzdušněné radiátory
Můžete mít sebeúspornější kotel, ale pokud podceníte údržbu, veškerá úspora vyletí obrazně řečeno komínem. Minimálně každé dva roky byste si měli nechat vyčistit a seřídit plynový kotel. S dobře seřízeným kotlem můžete ušetřit až třetinu výdajů za teplo, což může představovat úsporu v řádu tisíců korun. Minimálně před začátkem topné sezony byste také měli zkontrolovat rozvody tepla a topná tělesa. Podcenit byste neměli ani odvzdušnění radiátorů a v případě potřeby ho udělat klidně i vícekrát za sezonu.
4. Zbytečně nepřetápějte
Češi jsou známí tím, že vytápí místnosti na vyšší teploty než jiné národy. Většina lidí, než by si vzala při chladnějším počasí svetr, raději přitopí. Podle studie britského ministerstva zdravotnictví z roku 2014 lidem, kteří se dostatečně obléknou, nedělá problém ani teplota 16 °C. Nejkomfortněji se přitom doma cítí při teplotách 18–20 °C. Chcete-li ušetřit, stačí jednoduše tolik netopit. Za každý stupeň, o který stáhnete topení, ušetříte až šest procent energie. Ve všech místnostech také nemusíte topit na stejnou teplotu. V koupelně je dobré mít tepleji než v obývacím pokoji nebo v ložnici. Odborníci například doporučují ke zdravému spánku teploty mezi 16 až 18 °C. Příliš vysoká teplota narušuje spánek a zhoršuje jeho kvalitu. Takže nejenže se hůř vyspíte, ale navíc i zbytečně víc zaplatíte.
5. Radiátory potřebují volnost
Aby se mohlo teplo účinně šířit do místnosti, nesmí mu stát v cestě žádné zbytečné překážky. Zapomeňte proto na zakrývání radiátorů dlouhými těžkými závěsy nebo záclonami až na zem. Ty sice mohou vypadat efektně, ale příliš se díky nim nezahřejte. Radiátory byste také neměli zastavovat jakýmkoli nábytkem ani na nich sušit oblečení. Na jejich účinnost však má negativní vliv i taková maličkost, jako je obyčejný prach. Naopak pomoci si můžete tak, že na zeď za radiátory umístíte speciální hliníkovou folii, jež teplo odráží zpět do místnosti.