Půjdete s Janou také na dřeň?
V innogy máme mezi sebou studovaného zdravotníka. I když se naše kolegyně Jana Kotrbová, před lety rozhodla svou kariéru ve zdravotnictví ukončit, potřeba pomoci ostatním převládá i dál. Nedávno se zapsala do registru dárců krvetvorných buněk.
O tom, že se zapíšu do registru dárců krvetvorných buněk (nebo také registr dárců kostní dřeně, pozn. redakce), jsem přemýšlela už docela dlouho, vlastně od doby, kdy jsem začala studovat zdravotní školu. Jednoduše jsem cítila povinnost pomáhat jako zdravotník ve všech směrech, ale nikdy jsem nebyla natolik silná a odvážná se do registru zapsat.
Byly tu určité obavy z bolesti, která může doprovázet samotné darování. Tak jsem se rozhodla, že začnu nejprve darovat jen krev, abych si trochu ověřila, zda jsem hlavně po zdravotní stránce schopná zvládnout alespoň pravidelné dárcovství. Daří se mi to už od 18 let a bez jakýchkoliv problémů.
Myšlenka zapsat se do registru dárců krvetvorných buněk mě ale neopustila a konečně letos jsem se rozhodla udělat krok kupředu. Hnacím motorem pro mě byl příběh malé Natálky, která bude brzy potřebovat svého dárce.
Staň se hrdinou,
staň se dárcem kostní dřeně!
Registry dárců krvetvorných buněk po celém světě trpí vlivem pandemie Covid-19 výrazným nedostatkem dárců kostní dřeně.
Rozhodla jsem se: Jdu do toho!
Nejdříve jsem si na stránkách www.darujzivot.cz našla veškeré informace, jak postupovat při zápisu do registru. V prvé řadě jsem vyplnila přihlášku a ověřila si, zda splňuji podmínky pro vstup do registru. Následně jsem se domluvila na termínu vstupního vyšetření. Protože pracuji v Brně, vybrala jsem si Transfúzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice v Brně. Pokud člověk nemá prostor cestovat do odběrných míst, existuje forma odběru vzorku ze slin z pohodlí domova.
Na vstupním vyšetření mě už čekalo vyplnění dotazníku o mém zdravotním stavu, kontrola osobních dokladů, podpis přihlášky a odběr vzorku krve.
Při odběru mě doprovázela velice milá sestřička, která mi hned při vstupu poděkovala, že i tak mladá slečna se rozhodla pomoct tímto způsobem. Velmi mě to potěšilo a rozhodně nakoplo. 😊 Sama se mi zmínila, že dárců je málo a Covid19 situaci ještě zhoršil.
Můj vzorek krve po odběru putoval na rozbor genetických znaků na bílých krvinkách. Pokud se zjistí, že se v základních genetických znacích předběžně shoduji s potřebným pacientem, čekají mě podrobnější testy. Ty určí míru shody s pacientem a znovu se rozebere můj aktuální zdravotní stav.
Pokud se na základě podrobných krevních testů potvrdí vysoký stupeň shody mezi mnou a pacientem, ihned mě zdravotníci kontaktují.
Podmínky vstupu do registru
- věk od 18 do 40 let věku (do 41. narozenin)
- výborný zdravotní stav
- bez trvalé medikace a léčby
- hmotnost více než 50 kg
- veřejné zdravotní pojištění
Vyskytla se shoda? Není čas čekat a otálet!
Vyšetření krevních vzorků už probíhají na odborných pracovištích v Plzni nebo v Praze. Pokud bych se s některým z pacientů po celém světě v potřebných znacích shodovala, čeká mě volba možnosti samotného odebrání krvetvorných buněk. Ty se pro pacienty získávají buď odběrem kostní dřeně, nebo odběrem krvetvorných buněk ze separátu.
Odběr kostní dřeně je malou operací, kdy se přibližně za hodinu a v celkové narkóze odebere potřebné množství kostní dřeně z pánevních kostí. Příprava i samotný odběr vyžadují 3 dny hospitalizace. Zdravý organismus si však v krátké době sám nahradí všechny ztráty přirozenou regenerací.
Pokud bychom po dohodě s lékařem volili druhý způsob odběru krvetvorných buněk na separátoru, čeká mě ambulantní odběr, kdy je dárce napojen na separátor loketními žílami. Krvetvorné buňky jsou několik dní před tím v těle stimulovány tak, aby je tělo dárce namnožilo a vyplavily se před odběrem do krevního oběhu. Procedura trvá přibližně 4 hodiny a lze u ní i spát. 😊 Všichni dárci jsou po obou způsobech odběru dlouhodobě sledováni a docházejí pak na pravidelné kontroly svého zdravotního stavu.
Jsem zvědavá, zda se mi podaří stát se konečným dárcem kostní dřeně, protože se s žádným pacientem i po mnoho let shodovat nemusím. Ale vědomí, že pokud tato situace nastane a já zachráním lidský život, je pro mě obrovskou motivací.